Публікація статей в наукометричних базах Scopus — дуже важливий крок на кар’єрному шляху, який допомагає вченим з різним досвідом вийти на світовий рівень комунікації. Це корисно як молодим науковцям, для отримання h-рейтингу, так і досвідченим дослідникам, що вже мають кілька публікацій у вітчизняних журналах.
Scopus — найбільша у світі наукометрична база даних, яка має понад 70 млн реферативних записів. Це бібліографічна1 та реферативна2 платформа, яка не веде власної видавничої діяльності, вона вільна від будь-яких бюрократичних чинників та взагалі дуже ретельно дбає про репутацію. А до якості видань, які індексуються платформою, ставляться досить суворі вимоги.
Наскільки важко опублікувати наукову статтю в наукометричних базах даних Scopus та які кроки потрібно пройти до індексації наукової роботи, розглядаємо в нашому матеріалі.
План статті:
- Крок 1. Визначення тематики наукової статті
- Крок 2. Підбір наукового журналу
- Крок 3. Правильне оформлення статті
- Крок 4. Рецензування статті
- Крок 5. Оплата за публікацію статті
- Крок 6. Індексація у базі Scopus
1 Бібліографія — це галузь знань про типи бібліотечних документів, яка займається описом, обліком систематизацією та аналізом друкованих творів з метою оптимальної організації бібліографічної роботи та ефективного використання посібників.
2 Реферування — одна з письмових форм обробки інформації у вигляді короткого переказу змісту, що міститься в науковій роботі, з метою висвітлення суті та наведення висновків.
Крок 1. Визначення тематики наукової статті
Тема наукової статті для публікації не обов’язково має точно відповідати напрямку, за яким ви саме зараз працюєте. Ви можете взяти суміжну тематику, яка вас цікавить, в якій є можливість та натхнення розібратися, провести дослідження. Дуже важливо, щоб тема вас захоплювала, містила новизну, відповідала потребам ринку, мала запит на вивчення. Тоді наукова стаття вийде цікавою і для наукового середовища.
Крок 2. Підбір наукового журналу в базах Scopus
Щоб підвищити шанси на успішну індексацію, важливо визначитися, де опублікувати наукову статтю. Підберіть декілька журналів, які відповідають вашій темі. Їх можна знайти у глобальному рейтингу на сервісі Scimago. Перегляньте вимоги видавництв, почитайте раніше опубліковані статті, монографії, тези конференцій, дисертації та інших наукові роботи. Оцініть свої шанси — наскільки легко чи складно буде вам підготувати роботу відповідного рівня.
Також дуже важливо ще на етапі подання заявки перевірки наявність журналу в індексованій базі Scopus, щоб не натрапити на “хижацькі” видання з поганою репутацією. Там же, в базі Scopus, можна побачити кількість та якість цитувань видання.
Крок 3. Правильне оформлення наукової статті
Для того, щоб опублікувати статтю в наукометричних базах даних Scopus, треба приділити особливу увагу вимогам вибраного вами журналу. Їх дотримання під час написання статей збереже дуже багато часу. Бо зазвичай на кожну відповідь редактора доводиться чекати кілька тижнів. І якщо статтю буде відхилено кілька разів, то доведеться чекати її місяцями.
Чинники, на які передусім звертають увагу видавництва:
- Унікальність, значущість, актуальність теми для науки.
- Анотацію. Якість її оформлення дуже впливає на перше враження. Вона має привернути увагу редактора. Переглядаючи анотацію, редактор вирішує, читати далі статтю чи ні.
- Якість англомовного перекладу (правильність скорочень метрик, вживання абревіатур, написання латиницею імен авторів тощо).
- Структурування документа. Цей пункт також суттєво впливає на рішення редакції продовжувати вивчення матеріалу. Вона також оцінює, чи цікаво буде читачеві переглядати статтю, чи він побачить довгий, наче полотно текст та закриє сторінку.
- Якість обробки первинних даних. Є багато випадків відхилення статей через недостатність їх розкриття, або невідповідність висновкам та списку літератури.
- Правильність оформлення метатегів. Це 4-6 ключових фраз, які треба розташувати одразу під анотацією. За ними відбуватиметься пошук статті.
- Дотримання специфічних умов видання під час написання статей (кількість сторінок, шрифт, інтервали, стиль письма, дозвіл скорочувати терміни, оформлення назв таблиць та зображень, можливість вживати пасивний стан, звернення до читача, можливість редагування діаграм тощо).
Крок 4. Рецензування наукової статті
Наступний крок дуже важливий, від нього залежить проходження статті до етапу публікації. Без рецензії статті, монографії чи дисертації немає можливості оцінити якість роботи автора. Первинну рецензію робить редактор журналу, який або відхиляє статтю, якщо вона не відповідає вимогам, або передає на детальну перевірку іншим рецензентам. Види рецензування бувають різними:
- Одностороннє «сліпе» рецензування, коли ім’я рецензента приховується від автора.
- Двостороннє «сліпе» рецензування, коли для користі справи та неупередженості висновків робота проводиться анонімно: автор не знає, хто саме проводить рецензування його роботи, а рецензент не знає, чию саме роботу він рецензує.
- Відкрите рецензування — коли автор та рецензент знайомляться один з одним.
- Прозоре рецензування — коли висновки рецензента стають доступні науковій спільноті.
- Спільний розгляд — коли у рецензуванні бере участь колегія вчених.
Зазвичай результати рецензії публікуються після індексації наукової статті.
Крок 5. Оплата за публікацію наукової статті
Після підтвердження прийняття статті, треба буде сплатити за послуги журналу, якщо це передбачається його політикою. Вартість публікації наукової статті в наукометричних базах даних Scopus дуже відрізняється між видавництвами. Це залежить від престижності кожного окремого видавництва та від того, яким чином науковий журнал заробляє гроші.
Якщо це популярний журнал, який фінансується за кошти великої кількості підписників, то публікація може бути безплатною, але вимоги до контенту теж будуть високі. Треба буде не тільки грамотно і послідовно викласти думку, гарно оформити наукову статтю, а й приділити увагу стилю викладу — він повинен бути цікавим, а не суто сухим академічним. Тож можливо вам знадобиться допомога редакторів.
Якщо видання фінансується за кошти авторів, то звичайно публікація в ньому буде платною. Вартість однієї сторінки наукової публікації зазвичай складає від $20. Тож загальна вартість статті може коливатися від $200 до $1000. Але вона може бути зменшена шляхом розподілу витрат серед співавторів.
Крок 6. Індексація статей у базі Scopus
Після того, як стаття була прийнята до публікації, залишається дочекатися індексації, щоб отримати підвищення рейтингу чи подаватися на вчене звання. Мінімальний термін індексації статей в наукометричних базах даних Scopus — 4 тижні. По закінченні цього терміну можна робити спроби знайти свою наукову роботу в наукометричній базі. Опція доступна безпосередньо на сайті Scopus, у розділі «Пошук автора».
У разі, якщо наукова стаття не була індексована через 3 місяці, потрібно звернутися до редакції Scopus та виявити причину. Іноді статті відхиляються в останній момент, через помилки в оформленні даних автора чи співавторів (ім’я, посада, назва організації тощо). Також можуть виникнути проблеми з індексацію самого журналу, якщо було вибране малоавторитетне видання з низьким порогом оплати чи вимог. Якщо журнал випаде з індексу, тож і стаття не буде індексована.
Тож ми, як досвідчена редакторсько-видавнича група наголошуємо на важливості перевірки індексації журналу. Якщо ви ще не маєте досвіду в публікації наукових статей, ми рекомендуємо отримати фахову консультацію із залученням наших експертів-науковців. Ми гарантуємо, що цей крок допоможе зберегти ваш час і дозволить отримати 100% результат.
Тисніть на кнопку, щоб замовити розмову з нашим досвідченим експертом!
Джерела: