fbpx
Головна / Новини / Рецензування наукової статті: процедура, типи і значення

100% гарантія захисту ваших інтересів

Рецензування наукової статті: процедура, типи і значення

Рецензування наукової статті: процедура, типи і значення

Сутність рецензування

 

В науковому колі рецензування наукової статті – це процес, під час якого експерт з досвідом відповідної галузі оцінює наукову статтю на основі ряду критеріїв, зокрема, оригінальності дослідження, наукової точності, актуальності та методології проведених експериментів та досліджень. Мета рецензування – забезпечення якості наукових публікацій та відбору найкращих наукових робіт і їх відповідності науковим стандартам і вимогам журналу чи конференції для наукової публікації.

Хто є рецензентом

 

Зазвичай рецензування проводять фахівці, які мають відповідні знання та досвід у сфері, що стосується тематики статті. Фактично він є експерт у відповідній галузі науки чи діяльності, який має визнанні науковою спільнотою здобутки та і практичний досвіт діяльності у цій сфері та може надати об’єктивну оцінку статті.

Процедура рецензування

 

Процедура рецензування визначається вимогами журналу або конференції. Проте з організаційного підходу рецензування включає в себе певні дії.

Наукова стаття подається на рецензування автором у відповідну наукову редакцію видавництва чи оргкомітет конференції, де вона проходить перевірку на відповідність вимогам та науковим стандартам. Отримана стаття редакцією чи оргкомітетом передаються рецензенту.

Рецензент отримує статтю для перевірки її наукової цінності, якості та відповідності науковим стандартам. Для цього він читає статтю, аналізує її науковий зміст, актуальність проблеми яку досліджує автор, висунуту мету та гіпотези дослідження, методи, результати та висновки. При цьому перевіряє вихідні дані та сам розрахунок.

Рецензент  оцінює такі аспекти як методологія, теоретична основа, результати дослідження, літературний огляд та інші важливі складові статті. Рецензент  може також вказати на можливі недоліки та запропонувати вдосконалення статті. Потім він повертає наукову статтю та свої відгуки редактору, який робить висновок про придатність статті для публікації. В залежності від результатів рецензування, редакція чи оргкомітет повідомлення редактор автора про результати рецензування у тому числі рекомендації щодо внесення змін до наукової статті, або подає її у друк журналу.

Процедура рецензування наукової статті може відрізнятися в залежності від конкретної журнальної політики чи конференції, але загалом включає відзначені елементи процедури. Такий етапи рецензування допомагають забезпечити наукову обґрунтованість та якість публікацій, забезпечує наукову довіру та підвищує якість наукового дослідження.

Рецензування наукової статті та її оцінка рецензентом

 

Під час рецензування оцінюється критерії:

  1. Наукова цінність: рецензенти оцінюють наукову новизну, оригінальність та важливість статті для розвитку науки відповідно до стандартів та поточного наукового дискурсу в даній області.
  2. Методологія: рецензенти перевіряють відповідність методології дослідження науковим стандартам, а також її адекватність та достатність для отримання об’єктивних результатів.
  3. Теоретична основа: рецензенти оцінюють наукову обґрунтованість статті, перевіряючи відповідність теоретичної основи з поточним науковим дискурсом в обраній науковій області.
  4. Результати дослідження: рецензенти оцінюють доцільність та точність виконання дослідження, а також відповідність отриманих результатів поставленим дослідницьким завданням.
  5. Літературний огляд: рецензенти перевіряють наявність та достатність літературного огляду, що включає аналіз поточного наукового дискурсу та попередніх досліджень в даній науковій області.
  6. Придатність до публікації: рецензенти оцінюють загальну якість статті та її придатність для публікації, а також можуть вказати на можливі недоліки та запропонувати вдосконалення статті.

Результат рецензування

 

Після цього надають свої рекомендації щодо прийняття рішення про публікацію. Обов’язково рецензент вказує на те, що необхідно допрацювати для посилення результатів проведених автором дослідження. Такі рекомендації подаються у визначеній формі з варіантом можливої оцінки за бальною чи іншою шкалою.

Основні типи рецензування наукових статей:

 

  1. Cаморецензування коли автор сам оцінює свою статтю перед поданням на публікацію.
  2. Одинарна сліпа рецензія: коли рецензент знає автора, але автор не знає рецензента.
  3. Подвійна сліпа рецензія: коли автор і рецензенти не знають один про іншого.
  4. Відкрита рецензія: коли рецензент знає автора і його ідентичність не прихована від автора.
  5. Колегіальна перевірка: коли наукові праці оцінюються не одним експертом, а комітетом з декількох рецензентів.

Кожен тип рецензування має свої переваги та недоліки. Наприклад, одинарна сліпа рецензія може дозволити рецензентам бути більш об’єктивними в своїй оцінці, оскільки їхній відгук не буде впливати на автора, тоді як відкрита рецензія може сприяти взаємодії між автором та рецензентом та підвищити довіру до процесу рецензування статті, а також виявити можливі недоліки, що допомагає автору покращити свою роботу перед поданням на публікацію.

Роль та значення рецензування.

 

Рецензування  наукових статей є важливою складовою процесу наукового пізнання, оскільки воно дозволяє визначити якість та наукову значущість проведеного дослідження.

Для науковців значення рецензування полягає в тому, що вони можуть отримати конструктивну критику та поради щодо вдосконалення своєї наукової роботи, а також підвищити її наукову якість та визнання, а також  забезпечує доступ до наукових журналів високої якості та рейтингу, які підвищують їх наукову репутацію. Для наукових журналів значення рецензування це дозволяє забезпечити наукову якість публікованих статей, а також зменшує ризик публікації не достовірної або неперевіреної інформації. Рецензування допомагає журналам відбирати та публікувати тільки ті наукові роботи, які відповідають вимогам високої наукової якості та цінності.

Джерела:

  1. Рецензування наукової статті https://soer-publ.com.ua/uk/blog/retsenzuvannya-statti-rozbirayemosya-z-ponyattyam/
  2. Порядок рецензування статей  https://www.ukhin.org.ua/vuhlekhimichnyi-zhurnal/retsenzuvannia-statei.html
  3. Процес рецензування https://journal.eae.com.ua/index.php/journal/review-procedure
  4. Про рецензування статей у фахових виданнях https://news.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2013/11/polozhennya-statti.pdf
Рецензування наукової статті: процедура, типи і значення - statti.in.ua

Рецензування наукової статті: процедура, типи і значення

ПЕРЕВАГИ СПІВПРАЦІ З НАМИ


Прозорість процесу

Легальність співпраці

Супровід та підтримка

Реалістичний підхід

Рецензування наукової статті: процедура, типи і значення
Рецензування наукової статті: процедура, типи і значення
Рецензування наукової статті: процедура, типи і значення

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ


ТЕЛЕФОН

ГРАФІК РОБОТИ

пн - пт з 09:00 по 18:00
сб - нд з 10:00 по 16:00

    Замовити консультацію

      Замовити консультацію

        Залишити відгук


        КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ


        ТЕЛЕФОН

        ГРАФІК РОБОТИ

        Менеджер:


        пн - пт з 09:00 до 18:00

        сб - нд з 10:00 до 16:00


        Ярослав:


        24/7 00:00 до 24:00

        +38 (095) 535 26 94