Економічні процеси, пандемія COVID-19 та військові процеси в країні сприяли демографічним та екологічним змінам. Швидкими темпами у життя українців прийшли інновації, збільшилися темпи цифровізації, швидкий розвиток штучного інтелекту у світі. Сфера послуг виходить на перший план, економіка втрачає свої позиції. Спостерігатиметься збільшення цифровізації промисловості, а кількість робочих місць зменшиться [2].
Якими є прогнози на ринку праці?
За даними дослідників, до 2035 року створяться 2,6 мільйона нових робочих місць, які за прогнозами займуть жінки, оскільки вони легше адаптуються у сфері послуг та стають успішнішими. Чоловічі професії з часом автоматизуються та будуть витіснятися на ринку праці. Перед чоловіками стоїть завдання сильно змінитися.
Дослідницька програма «The Skills Imperative 2035» розрахована на вивчення навичок, які будуть потрібні людям для здобутку успіхів на ринку праці з 2035 року. Якщо не звертати уваги на проблему зміни навичок, може виникнути неповна зайнятість та соціально-економічні проблеми. Це є велика проблема у країнах ЄС у найближчі десятиліття[1].
Зараз відбувається аналіз явища зміни навичок молодих людей. До 2024 року вчені планують отримати висновки для введення практичних навичок у шкільні програми. Вчені уже роблять висновки, що навики виходять на перше місце ніж вузькопрофесійні знання. Вакансії, де можна буде швидко перепрофілюватися, скоро зникнуть. Буде не так легко та швидко змінити профіль праці для майбутніх працівників.
Як адаптуватись до майбутніх змін?
Перед нами зараз стоїть обов’язок допомогти та навчити дітей і підлітків швидко розвивати необхідні навички та вміння, навчити швидко вчитися нових вмінь та бути готовими блискавично змінюватися до вимог сучасного ринку праці. Зміни у професійних навичках будуть впливати на ринок праці, будуть невпинні та вимагатимуть швидких та оперативних змін.
Які професії будуть у пріоритеті?
З впровадженням нових технологій та вмінь приблизно 2 мільйони робочих місць зникнуть до 2035 року. Прогнозують, що постраждають професії, де фізично працюють, та професії «білих комірців» поступляться комп’ютерним роботам. Ці професії спершу повинні будуть перепрофілюватися. Кваліфікація працівників буде дуже висока, а не кваліфіковані кадри зменшаться до 2 %. У науковій сфері прогнозується збільшення магістрів та докторів практично вдвічі у порівнянні із 2020 роком [1].
Збільшення вакансій у сфері науки, інженерії та ІТ-технологій уже розпочалося, до 2035 року воно збільшиться у кілька разів. Також збільшиться потреба робочих місць у медицині та соціальній сфері. Однак зменшення професій відбудеться в адмінсекторі та секретарстві. Кількість робочих місць збільшить і у зв’язку із виходом на пенсію. Усі прогнози показують, що ринок праці буде залишатися активним та динамічним протягом всього часу.
Залишається досліджувати, які конкретно потрібні навички у майбутньому, але вже точно можна сказати, що навички доповнюватимуть професії, а не перешкоджати їм. Критичне мислення, проявлення креативності, вміння знаходити вихід зі складних ситуацій та інші самодостатні уміння будуть на першому місці. Також головним вмінням залишиться – вміння працювати в команді [2].
Науковці запропонували створити відповідний департамент, який буде координувати співпрацю державного сектора, освітян та інших зацікавлених осіб. Дані дослідження були запропоновані для Великої Британії, але такі процеси залишаються глобальною тенденцією у світі. Отже, вивчивши глобальні потреби, ми повинні прищеплювати потрібні навички українським школярам.
Матеріал складений на основі:
- Wilson, R., Bosworth, D., Bosworth, L., Cardenas-Rubio, J., Day, R., Patel, S., Bui, H., Lin, X., Seymour, D., and Thoung, C., (2022). The Skills Imperative 2035: Occupational Outlook – Long-run employment prospects for the UK, Alternative scenarios. Working Paper 2b. Slough: NFER.
- «Навички майбутнього: мегатренди в освіті до 2035 року». Освіторія. – https://osvitoria.media/experience/doslidzhennya-chomu-osobystist-staye-tsinnym-instrumentom/
Редакція statti.in.ua продовжує працювати на науковому фронті та надавати послуги з наукового консалтингу. Ми раді допомогти в питаннях публікації Ваших статей, надаємо консультації та пропонуємо послуги з цитування статей.
Контактні дані:
+38 (096) 141-36-70 Аїда
+38 (095) 535-26-94 Ярослав