Шановні науковці!
Пропонуємо Вам ознайомитися із важливою інформацією!
DOI або ідентифікатор цифрового об’єкту – це присвоєний номер електронного документа в глобальній мережі Інтернет, завдяки якому суттєво спрощується пошук і використання матеріалів. Простіше кажучи, це посилання на конкретний об’єкт. Найчастіше дана технологія використовується в наукових колах. Основною особливістю є те, що об’єкт з ідентифікатором може видалити тільки видавець, тобто організація, яка розмістила його.
Посилання складається з двох частин – префікса і суфікса, в які можуть входити як цифри, так і букви кириличного формату. Префікси ідентифікують видавця, в той час як суфікс – це безпосередньо номер об’єкта. Важливо, що у одного видавця може бути нескінченна кількість розміщених матеріалів, проте суфікс кожного з них повинен бути унікальним.
Для чого потрібне присвоєння DOI?
В наукових колах до джерел інформації ставляться досить акуратно, оскільки при використанні в процесі роботи будь-якого факту необхідно перевіряти його достовірність. При вивченні суперечливих і глибоких питань, таких фактів, а відповідно і джерел літератури можуть бути тисячі. Саме з цієї причини з’явилася необхідність в захищеній системі зберігання статичних об’єктів, які не можуть бути видалені або перенесені.
Існує ряд причин, за якими зазначений формат доступу до матеріалів став найбільш популярним. Основними з них є:
Гарантія збереження. На відміну від сайтів або електронних бібліотек, цифрові об’єкти з ідентифікатором завжди будуть розміщені на місці реєстрації.
Універсальність. Всі найбільші видавці планети визнали зручність і безпеку зазначеного ідентифікатора.
Присвоєння DOI позитивно впливає на репутацію автора або видавця, оскільки за допомогою ідентифікатора матеріали можуть бути розміщені у провідних світових наукових бібліографічних каталогах.
У разі, якщо стаття з DOI цитується журналом, що входить в такі престижні бази, як Scopus, Web of Science, вона також заноситься в зазначені бази, що істотно підвищує її значущість.
Особливої актуальності привласнення DOI має для українських авторів після затвердження нового Порядку формування Переліку наукових фахових видань України (Наказ МОН № 32 від 15.01.2018). Так, згідно з п.6. даного Порядку присвоєння кожному опублікованого матеріалу міжнародного цифрового ідентифікатора DOI (Digital Object Identifier) є обов’язковим.
Цитування є одним з найважливіших елементів наукової праці, адже в процесі роботи кожен учений опосередковано або безпосередньо зачіпає більш ранні дослідження своїх колег, вказуючи посилання на електронне джерело. Величезною проблемою було те, що при видаленні сайту або збоїв в роботі, посилання ставало неактивним, а значить і перевірка достовірності зазначених тверджень істотно ускладнювалася.
Як знайти DOI?
Для пошуку за номером ідентифікатора необхідно зайти на офіційний сайт International DOI Foundation або CrossRef і в характерному вікні пошуку ввести номер, в який входить як суфікс, так префікс.
З повагою, редакція компанії STATTI.IN.UA.