Як науковцю виявити журнали як от-от втратять індексацію: ознаки!
Щороку наукометрична база Scopus виключає певну кількість наукових видань із індексації. Причинами цього є: недобросовісна поведінка окремих наукових видань та суттєве падіння наукометричних показників журналу.
Розглянемо першу причину та як виявити журнали, які виявляють недобросовісну поведінку.
Доволі немало журналів, які потрапляють під виключення з бази Scopus є небезпечними, і їх можна розпізнати.
Наводимо кілька ознак журналів, які можуть бути от-от виключенні з наукометричної бази Scopus:
1) Потрапляння журналу чи видавництва у список Джефрі Білл
Список Джеффрі Білла – це реєстр, який був сформований бібліотекознавцем Америки. В ньому зібрані всі недобросовісні видавці, що займаються публікуванням хижацьких видань та журналів, які перебувають у відкритому доступі.
В цілому список складається з двох великих блоків:
1. Несумлінних видавців (Beall’s List of Predatory Publishers).
2. Окремих несумлінних журналів (Beall’s List of Predatory Journals).
Наукометричні реферативні бази даних Web of Science та Scopus розглядають список Джеффі Білла та беруть за основу при вирішенні прийняття рішення про видалення будь-якого псевдонаукового журналу зі своїх баз. Із підрахунків Білл було виявлено, що хижацькі журнали та видання публікують близько 5‒10% усіх статей, що є у відкритому доступі та 25 % журналів з відкритим доступом є «хижацькими».
Перед тим, як подавати статтю в журнал або перед оплатою публікаційного внеску по статті потрібно перевірити, чи журнал або видавництво, яке його видає, не є в списку Джефрі Білла, оскільки це є додактовим фактором ризику того, що журнал чи видавництво веде недобросовісну редакційну політику і потрапляє під увагу наукометричної бази Scopus та такий журнал може бути виключений.
2) Висока публікаційна активність журналу
Журнали із високою публікаційною активністю, які видають понад 300-350 статей на рік так чи інакше потрапляють в поле уваги наукометричної бази Scopus бази і однозначно такі журнали мають більші шанси на виключення із бази. Висока публікаційна активність журналу на рік означає, що не завжди журнал дотримується усіх необхідних елементів редакційної політики та недостатньо ретельно відбирає статті, а відповідно може публікувати сумнівні наукові роботи і це збільшує ризик на виключення журналу з бази.
Перевірити кількість опублікованих статей щорічно журналом Ви можете, зайшовши на його сайт і приблизно оцінивши, яка кількість статей видається в рік або зайшовши у Scopus базу і знайшовши цей журнал, можна переглянути загальну кількість проіндексованих статей. Якщо вона висока, очевидно журнал буде перебувати під ризиком.
3) Суттєве збільшення публікаційної активності журналу за останній період
Якщо журнал упродовж кількох років демонстрував стабільну публікаційну активність, до прикладу, 200 статей на рік, а у базовому році Ви зауважили, що цей журнал збільшив кількість публікацій статей на 30, 40, 50 % та більше, це означає, що такий журнал, так чи інакше, є під ризиком виключення з бази Scopus. Збільшення публікаційної активності свідчить про те, що журнал можливо перестав дотримуватись усіх етапів перевірки публікацій та наукової доброчесності, що може бути сигналом для виключення даного журналу з бази Scopus.
Як перевірити? На сайті журналу або у профілі журналу у Scopus
4) Потрапляння журналу до недобросовісних іноземних посередників (Пакистан, Іран, Індія, Філіппіни та інші)
Якщо науковий журнал, у який подали статтю, є серед переліку та активно рекламується іноземними посередниками, які пропонують дуже швидкі публікації в цьому журналі, варто серйозно замислитись.
Це означає, що журнал так чи інакше може потрапити або уже потрапив у поле зору як недобросовісний і такий журнал, можливо уже перебуває під розслідуванням або навіть ‘ виключеним з наукометричної бази Scopus.
Затримка або оновлення бази відбувається 1 раз на 2-3 місяці, тому у базі такий журнал може бути й досі активним. Також цьому періоду передує період 2-х місячного розслідування (і це теж не відображено у наукометричній базі). Весь цей час Ви можете не знати, що журнал виключений чи по ньому проводиться робота і за порушення редакційної політики от-от уже виключать з наукометричної бази. Перевіряйте, будь ласка, чати іноземних посередників по можливості, чи пропонують вони даний журнал чи ні.
5) При подачі Вами статті Ви отримали досить швидку відповідь, що стаття прийнята до публікації.
Швидкою може вважатись відповідь – до 3-ох тижнів часу без попереднього висновку рецензентів.
Стаття перед схвалення публікації проходить кілька етапів перевірки:
1) ретельний аналіз редактора на відповідність статті сфері публікації журналу;
2) перевірка на плагіат
3) перевірка двома, трьома незалежними рецензентами або сліпе рецензування експертами (тривалість до 2-ох місяців);
4) остаточна редакційна перевірка перед публікацією на сайт журналу і т.д.
Середній термін розгляду статті складає 2-4 місяці.
Якщо стаття була розглянута у швидший термін та Вам не надали висновків рецензентів, можна розуміти це так, що журнал порушує редакційну політику і відповідно за це може бути виключений з наукометричної бази Scopus.
Якщо Ваша стаття схвалена у термін 3-4 тижні і Вам надали висновки рецензентів, це теж може свідчити про порушення редакційної політики, оскільки це може свідчити про те, що журнал надсилав статтю не незалежним експертам конкретної галузі, а своїм власним наближеним до журналу рецензентам, які дуже швидко її розглянули та проаналізували.
Це може свідчити, що журнал і редактор журналу є особисто зацікавленим у тому, щоб якомога швидше опублікувати Вашу статтю, порушуючи при цьому редакційну політику.
Причини такої поведінки:
• журнал змінив свого власника, головного редактора, видавця і кожен з них впроваджує свою політику і ця політика починає орієнтуватись на максимальний прийом та публікацію статей і заробляння коштів;
• головний редактор добросовісного журналу отримав повідомлення від наукометрчної бази Scopus про те, що журнал перебуває під розслідуванням і таким чином бажаючи «підзаробити додаткових коштів» і поки не є відомим факт, що журнал перебуває під розслідуванням загальній громадськості, вирішує набирати статі з порушенням публікаційної етики.
Відповідно, якщо Ви отримали швидке підтвердження про те, що Ваша стаття прийнята до друку, це напевно означає, що журнал перебуває під розслідуванням або може бути ризиковим для Вашої публікації.
Якщо Ви свідомо готові йти на такі ризики, то можете оплачувати публікаційний внесок та чекати виходу наукової статті і сподіватись на її індексацію.
Перевіривши усі ці 6 ознак Ви можете бути впевнені, що на 90% знатимете, чи є ризик неіндексації Вашої опублікованої наукової статті у кожному конкретному журналі.
Але є ще інші 10 % випадків, які доволі складно передбачити:
1) Журнал намагається штучно підвищити свій індекс цитування, застосовуючи маніпуляції із цитуванням наукових праць, що опубліковані в даному журналі.
До прикладу, коли практикується самоцитування або цитування в тому ж самому журналі попередніх статей журналу або перехресного цитування, яке складніше визначити з якимось іншим одним, двома чи трьома виданнями. В таких випадках, науковцю буде доволі складно визначити чи побачити недобросовісну редакційну політику щодо штучного підвищення цитованості журналу. А така недобросовісна редакційна політика теж призводить до суттєвих загроз щодо того, що журнал може втратити індексацію.
2) Зовнішні фактори: маніпуляції зі сторони журналу
• у науковця приймають наукову статтю у більш-менш нормальний, але доволі швидкий термін, 2-3 місяці, журнал видає довідку або лист про прийняття наукової статті, в якій не вказує номер, в якому дана стаття буде опублікована (не завжди, але часто може бути випадком маніпуляції редакторів)
Якщо редактор не вказує конкретний номер журналу, в якому дана стаття буде опублікована, ймовірно можуть бути різні маніпуляції відносно терміну виходу прийнятої вже наукової статті.
Якщо науковець досвідчений та попередньо співпрацював з журналами, він обов‘язково уточнить номер випуску, або якщо не має досвіду у цьому, ми радимо уточнити, в якому випуску вийде прийнята журналом наукова стаття.
Якщо редакція пише, що стаття приймається в порядку черги, науковець повинен розуміти, що при цьому невідомий конкретний термін, коли дана стаття буде опублікована (оскільки невідомо наскільки великою є черга) і цей термін може тривати місяць, 2, 3, 5, можливо і 7 місяців.
У випадку, якщо науковець не уточнює цього, оплачує рахунок за публікацію статті і чекає її виходу, термін відповідно затягується і власне виникає ситуація чи може виникнути загрозлива ситуація, коли на момент прийняття статті та оплати журнал індексувався, а за кілька місяців він може вже втратити свою індексацію і це є суттєвим ризиком для науковця, оскільки оплата прийнятої статті відбувалась в індексованому журналі, а через деякий час журнал втратив індексацію.
• науковцю повідомляють, що стаття прийнята в журналі та виставляють рахунок на оплату і тільки після рахунку статтю дають рецензентам, при чому не попереджають самого науковця про це
Термін розгляду та публікації суттєво затягується і про це науковець не попереджений, проте науковець сплачує кошти за публікацію статті наперед, а сам вихід статті суттєво затягується.
У випадках, коли журнал втрачає індексацію чи через розслідування, чи через інші причини, які були названі вище, як правило, редакція журналу не повертає внеску за публікацію наукової статті, мотивуючи це тим, що внесок був сплачений не за індексування в конкретній базі, а це є організаційний внесок за обробку, форматування та вихід статті у конкретному журналі, а те, що він втратив індексацію, це є проблемою самого науковця.
Ось такі можуть бути варіанти, що пов‘язані із втратою індексації журналу, і це ще не вичерпний перелік.
Хочемо також зауважити, що, на жаль, втрату індексації не завжди можна побачити у самій наукометричній базі Scopus.
Як правило, інформація про те, що журнал деіндексовано, з’являється із суттєвим запізненням, приблизно 3-4 місяці. Відповідно усі ці 3-4 місяці науковець може думати чи розраховувати, що журнал індексується, оскільки в профілі журналу, він відображається як активний.
Більше того, період орієнтовно 2 місяці до моменту виключення, передує період розслідування.
Коли журнал потрапляє на розслідування, цей період триває 2 місяці і це теж не відображається у наукометричній базі.
У більшості випадків, а це 98% випадків журнали потрапляють під розслідування, на жаль, припиняють своє індексування. Таким чином, приблизно ці 4-5 місяців науковець може і не знати, що журнал в процесі виключення.
Дуже часто з незрозумілих причин деякі наукові журнали втрачають свою індексацію і при цьому, довгий час інформація про це не з’являється в базі (затримка в інформації може тривати тоді близько 6-7 місяців, а це дуже суттєвий для науковців термін).
Для прикладу, один із відомих нам журналів, який потрапив під розслідування ще у березні 2022 року, втратив індексацію орієнтовно у травні 2022 року, але на сьогодні станом на вересень місяць 2022 року ні в профілі журналу не відображено, що він є виключений з бази, хоча переписки з наукометричною базою Scopus доводять, що журнал уже виключений із бази. Не має даних про цей журнал і в списку щойно виключених у вересні місяці 2022 року.
Ми не можемо коментувати і не можемо до кінця зрозуміти, чи це маніпуляція редактора, окремих працівників бази, чи це помилки та неточності, які трапляються в базі, але вони дуже суттєво впливають на роботу науковця і на відображення його результатів, розширюють можливе коло маніпуляцій навколо індексування різними журналами і посередниками.
Наукова редакція Statti.in.ua готова і надалі відкрито інформувати Вас про проблеми з публікаціями та індексаціями наукових статей.
Науковий редактор, Statti.in.ua.
При підготовці матеріалу були використані матеріали статей із наступних сайтів:
1. Potential predatory scholarly openaccess ‒ publishers https://beallslist.net
2. Видалення статті з бази даних Scopus. Яка причина? ‒ https://nim.media/articles/vidalennya-statti-z-bazi-danikh-scopus-yaka-prichina